BELDEMİZİN COĞRAFİ DURUMU

İlçe Şanlıurfa ilinin Kuzeybatısını oluşturmaktadır. Batısında Gaziantep iline bağlı Araban,Yavuzeli ve Nizip ilçeleri, Kuzeyinde Adıyaman iline bağlı Besni ilçesi,Doğusunda Bozova, Güneyinde ise Birecik ilçesi bulunmaktadır.

Yüzölçümü 646 Km2 dir.

Rakım 525 Metredir.

37 derece – 15/37-52 Enlem ve boylam dereceleri arasında yer alır.

İlçe merkezinin Fırat sahili yeşil bir kıyı şeridi şeklindedir. Sahilden itibaren en geniş yerde 200 metreden sonra sarp kayalıklar başlar. İlçe merkezi bu kıyı şeridi üzerinde ve sarp kayalıkların yamacında kurulmuştur.

İlçe arazisinin,(381.000) dekarlık bölümü ekilebilir niteliktedir. Bu alanın (191.000) dekarı Antep fıstığı,bağ ve az miktarda olmak üzere zeytin ağaçları ile kaplıdır. Kalan kısımlarda hububat ekimi yapılır.

 İlçe arazisinin ekilebilir alanlar dışındaki bölümü,taşlık ve kıraç bir görünüm arz eder. Yağışın yeterli olduğu yıllarda, küçük baş hayvan beslenmesinde elverişli bir bitki örtüsü bu görüntüyü önemli ölçüde değiştirir. İlçenin Güneyin de bulunan Yeşilözen, Fıstıközü, Bulaklı ve Kavaklıca köylerinde sulu tarım yapılmasına elverişli bir arazi yapısı görülür. İlçenin iklimi Fırat nehrinin etkisiyle bir mini klima oluşturur. Akdeniz iklimi karakteri gösterir.

Isı yazın en sıcak günlerde gölgede 40 güneş de 50 derecedir. Kış aylarında en fazla eksi 5 dereceye düşmektedir.

Kar yağışı pek nadir rastlanan olaydır.

Don olayı da çok nadir olarak gerçekleşmektedir.

İlçenin en önemli akarsuyu Fırat nehridir. Bulaklı köyünden çıkarak Bulaklı,Kavaklıca ve Birecik’in Ayran kasabasından geçerek Fırat’a karışan Arş pınarı ilçe merkezindeki başpınar,Çekem mahallesinde bulunan süt pınarı ve Gözeli köyünde bulunan Göze pınarı içme suyu sağlanmasında ve bahçe sulanmasında kullanılan diğer belli başlı akarsulardır. Fıstıközü köyünde bulunan kaynak suyu ile de, Fıstıközünde sulu tarım yapılabilmektedir.