Gökder'in Sevgi Hoşgörü ve Diyalog Çağrısına Katılım Yüksek Oldu

Göklü Sosyal Yardımlaşma ve Yardımlaşma Derneği (Gökder)'nin Bu Yıl İlk Olarak Düzenlediği Sevgi, Hoşgörü ve Diyalog Programı'na Katılım Beklenenin Üstünde Oldu.
Göklü Sosyal Yardımlaşma ve Yardımlaşma Derneği (GÖKDER)'nin bu yıl ilk olarak düzenlediği Sevgi, Hoşgörü ve Diyalog Programı'na katılım beklenenin üstünde oldu. Göklü Gümüş Düğün Salonu'nda düzenlenen programa Halfeti Kaymakamı İsmail Çiçek, Halfeti Belediye Başkanı Mahmut Özdemir, Argıl Belediye Başkanı Hüseyin Çiçek, Garnizon komutanı, Halfeti Müftü vekili Mustafa Engin, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı katıldı. GÖKDER Başkanı Hasan Mavigök, "Derneğimiz tüm kesimlere hoşgörü, sevgi ve diyalog içerisinde olmayı ve bütünleştirici bir yol almayı amaç edinmiştir. Birgün bütün insanlar için hak vaki bulacak. Emaneti sahibine iade edeceğiz, bu geçici dünya hiçbir aksi menfaate değmez, birlik ve beraberlik içerisinde olmak gereklidir." dedi. Halfeti Kaymakamı İsmail Çiçek ise Ramazan ayının son günlerinde bu programı düzenleyen GÖKDER derneğine ve tertip komitesine teşekkür ettiğini belirtti. Birlik ve beraberlik içerisinde olmanın öneminden de bahseden Çiçek, programa katılan herkesin Ramazan bayramını kutladığını belirtti. (Cihan Haber Ajansı)

Yukarı Göklü Sağlık Ocağı ilgi bekliyor
19 Subat 2010 / 09:43
AK Parti Halfeti ilçe başkanlığı haftalık olağan toplantısı Yukarı Göklü belde başkanlığında yapıldı

Toplantı sonrasında Sağlık Ocağında yapılan gezi sonucu, birçok eksiklerin olduğunu belirlediklerini söyleyen AK Partili yöneticiler, ambülans başta olmak üzere eksikliklerin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söylediler.

Halfeti ilçe koordinatörü Yusuf Mert ve yönetim kurulu üyesi Ahmet Ekinci öncülüğünde yapılan toplantıya Halfeti Kadın Kolları Koordinatörü Ümran Bilim, Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı Sevinç Aslan, Halfeti Gençlik Kolları Koordinatörü M. Emin Cengiz katıldı.

Halfeti İlçe Başkanı Mehmet Erdoğan ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda, Yukarı Göklü beldesinde partinin teşkilat çalışmalarının yapılması için ilk adımlar atıldı.

Yukarı Göklü teşkilatının önceki hafta yapılan Danışma Kurulu Toplantısına katılmamış olması nedeniyle, bu haftaki toplantıyı Yukarı Göklü’de yaptıklarını belirten Halfeti İlçe Koordinatörü Yusuf Mert, yapılan toplantıda parti teşkilatlanma çalışmaları üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını, beldede kadın kolları, gençlik kolları gibi teşkilat unsurlarının oluşturulması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Yukarı Göklü’de Halk Eğitim Merkezi’nin SODES projeleri kapsamında hayata geçirilen mozaik çalışmalarının sergilendiği salonu da ziyaret eden AK Partililer, burada bulunan bayanlarla sohbet ettiler.

Daha sonra Yukarı Göklü Sağlık Ocağına giderek incelemelerde bulunan AK Partililer, prefabrike bir yapıya sahip olan Sağlık Ocağının onarıma ihtiyacı olduğunu ve doktor ve malzeme eksikliğini kaydettiler.

Halfeti koordinatörü Yusuf Mert, Yukarı ve Aşağı Göklü’nün toplam 16 bin nüfusa sahip olduğunu, başta sağlık olmak üzere eğitim ve sosyal hizmet faaliyetlerinin sağlıklı şekilde yürütülmesinin sağlanması gerektiğini belirterek, beldeye yaptıkları ziyarette Sağlık Ocağına acil olarak bir ambulans temin edilmesi gerektiğini ilgili birimlere ileteceklerini söyledi.

Barış grupları Birecik, Yukarı Göklü ve Amara'yı ziyaret etti


PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur'dan gelen barış grupları üyeleri, Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi Yukarı Göklü Beldesi ve Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli (Amara) Köyü ile Birecik İlçesi'ni ziyaret etti.

Barış grubu üyeleri, bölge gezileri kapsamında Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'ni ziyaret etti. Grup üyeleri ilçe girişinde Yukarı Göklü Belediye Başkanı Bazo Yılmaz, İlçe Başkanı Mustafa Bayram, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın da için bulunduğu yüzlerce araçlık konvoy ile karşılandı. DTP PM Üyesi Mahmut Çelik ve DÖK aktivistlerinin eşlik ettiği grup üyeleri daha sonra Yukarı Göklü (Gogan) Beldesindeki Gümüş Düğün Salonu'na geçerek halka hitap etti. Kandil grubundan Lütfü Taş ve Mustafa Bayram salonda yaklaşık 5 yüz kişiye hitap etti. Taş ve Bayram yaptıkları konuşmalarda, Öcalan'ın çağrısı üzerine geldiklerini, ancak 11 yıldır Öcalan'ın sürdürdüğü barış çalışmalarına, tecridin ağırlaştırılarak cevap verildiğini belirtti. Öcalan üzerinde uygulanan siyasetin aslında Kürt halkı üzerinde oynandığını dile getiren Taş ve Bayram, Öcalan'ın barış çağrısına kendilerinin uymasının Öcalan'ın samimiyetini ve etkisini gösterdiğini ifade ederek, hükümetin aynı samimiyetten uzak olduğunu kaydetti.

Daha sonra Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli (Amara) Köyü'ne geçen grup üyeleri ve beraberindekiler köyde Öcalan ailesi tarafından karşılandı. Köyde vatandaşlarla sohbet eden grup üyeleri, köy ziyaretinin kendileri için tarihi bir gün olarak niteledi. Öcalan'ın doğduğu ve büyüdüğü mekanı görmenin kendisi için hayal olduğunu belirten grup üyelerinden Lütfü Taş, 'Burası hacı ziyaret etmek gibi bir şey. Ama bizim bağlılığımız müritçe değil, öğreten temelindedir' dedi.

Yukarıgöklü lü Dilbaz kardeşler Trafik kurbanı

Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu 50. kilometresinde meydana gelen kazada, Şerif Dilbaz (32) yönetimindeki 27 BC 856 plakalı otomobil, hatalı sollama sonucu karşı yönden gelen Ali Geyik'in (42) kullandığı 27 FL 919 plakalı kamyonla çarpıştı. Çarpışma sonrası hurda yığınına dönen otomobilde, sürücü Şerif Dilbaz ile Mustafa Dilbaz (25) hayatını kaybetti. Nizip Belediyesine ait İtfaiye kurtarma ekipleri otomobili keserek cesetleri çıkarırken, kamyon sürücüsü Ali Geyik gözaltına alındı. Bu arada kaza yapan kamyon sürücüsünün öldüğünü zanneden yakınları olay yerinde gözyaşı döktü. Ancak anne, oğlunun jandarma aracında olduğunu görünce sevindi, Kaza yapan oğlu ise gözyaşı döktü. Otomobilde feci şekilde can veren 2 kişinin kardeş olduğu öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

Yukarıgöklü ye Şalele
07.10.2008 16:59:45
yukarıgöklü Belediyesi tarafından Cumhuriyet meydanına bir Şalele yapıldı
Halfeti ilçesine bağlı yukarıgöklü belediyesi tarafından Cumhuriyet meydanına bir Şalele yapıldı

Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen yaptığı açıklamada Cumhuriyet meydanımızın bir kısmı BELDES kapsamında bir kısmıda belediye bütçemizden kilit taşı ve parke taşı yapılarak güzel bir görünüm kazandırılmıştır.

Ögretmen, Cumhuriyet meydanımızın çevre düzenlemesi kapsamın Atatürk büstü tören alanı olarak kulanıldiğı için yapay Şalele yapılarak güzel bir görünüme kazandırılmıştır.yukarıgöklü belediyesi olarak halkımızın destegi ile güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz.yukarıgöklü halkı hizmetin en iyisine layıktır dedi

http://www.halfetimedya.com/

YUKARIGÖKLÜ YE ANAOKUL YAPILIYOR
08.10.2008 15:42:17
HALFETİ İLÇEMİZE BAĞLI YUKARIGÖKLÜ KASABASINA4 DERSLİK BİR ANAOKUL YAPILIYOR

Halfeti ilçesine bağlı yukarıgöklü beldesine 4 derslik bir anaokul yapımına başlandı

Halfeti kaymakamı Hüseyin Avcı nın büyük çabaları sonucu Yukarıgöklü Beldesine bir Anaokulu kazandırıldı.

arsasını Yukarıgöklü Belediyesi tarafından 8000.m.kare arsa millieğitim müdürlüğüne bagışlanarak TOKİ konutları cıvarına 4 derslik.bir anaokul yapılıyor.

www.halfetimedya.com


Belediye’ye Yeni Araç
23.06.2008 12:45:51
Halfeti İlçesi, Yukarıgöklü Belediyesine yeni bir Damperli kamyon alınarak hizmetlere hız verildi. Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen, yaptığı açıklamada

Halfeti İlçesi, Yukarıgöklü Belediyesine yeni bir Damperli kamyon alınarak hizmetlere hız verildi. Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen, yaptığı açıklamada

Yukarıgöklü Beldemize hizmet yaparken, araçlarımızın olmadığından büyük bir sıkıntı yaşamaktaydık ve hizmetlerimiz aksamaktaydı. İller Bankası Kredisi ile geçen yıl bir JCB 4xC kırıcılı Kepçemizi almıştık, bu yılda büyük damperli kamyon alınarak araç filomuzu ge-nişleterek daha çabuk daha az maliyete kendi imkanlarımızla hizmet yapacağız dedi

kaynak:www.halfetimedya.com

Yukarıgöklü’de Halı Kursu
25.06.2008 20:04:56
Halfeti Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Yukarıgöklü Lisesinde Halı kursu devam ediyor
Halfeti Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Yukarıgöklü Lisesinde Halı kursu devam ediyor Halı Kursu öğretmeni Sabiha Mizrak, 14 kursiyelerin olduğunu burada hepsinin başarılı olduğunu kendilerini iyice yetiştirdiğini söyledi. Başta İlçe Kaymakamımıza, Milli Eğitim Müdürümüze, Halk Eğitim Müdürümüze ve emeği geçenlere teşekkür ettiklerini söyledi.

kaynak:www.halfetimedya.com

Yukarıgöklü’de TOKİ Kura Çekimi
25.06.2008 20:02:44
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 90 adet konutun Kura çekilişi yapıldı. Kura çekilişini Halfeti Noteri Tülay Çete, Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen,

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 90 adet konutun Kura çekilişi yapıldı. Kura çekilişini Halfeti Noteri Tülay Çete, Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen, Yazı işleri müdürü Yusuf Karaca ve Mali işler Müdürü Ahmet Anaç yaptı. 18 Haziran 2007 tarihinde ihaleye çıkan 90 konutun ihalesini Sağır İnşaat 8.132.000Ytl’ye alarak bitirdi.

TOKİ Tarafından evi çıkan Sebiha Baran, çok sevinçli olduklarını Toplu Konut İdaresine,

Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, ilk defa ev

sahibi olduklarını kira öder gibi ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadığını bu devirde ev alacak gücümüzün olmadığını, taksitle ev sahibi olduklarını söyledi. Yeni Ev Sahibi olan Ömer Şen ise; 23 yıllık devlet memuruyum kira öder gibi ev sahibi olduklarını yoksa ev sahibi olmak mümkün değildi ancak; emekli ikramiyemi aldığımda ev sahibi olurdum, Toplu Konut İdaresine, Belediye Başkanına ve emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi. Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen, ise yaptığı açıklamada TOKİ, beldemize 90 adet konut yaparak bitirildi. Öncelikle bizlere yardımcı olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığına, Şanlıufa Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese Teşekkür ettiklerini, beldemiz insanlarının Kira öder gibi ev sahibi olduklarını yoksa bu devirde ev sahibi olmanın kolay olmadığını ama taksitle imkanı ile bunun mümkün olduğunu söyledi.

kaynak: http://www.halfetimedya.com


Economy Yukarıgöklü ve Argıl “Tarımköy Projeleri” Temmuz’da tamamlanacak
01.03.2008

TOKİ’nin Halfeti’ye bağlı Argıl ve Yukarıgöklü beldelerindeki Tarımköy konutlarının Temmuz ayında tamamlanacağı bildirildi.
Geçtiğimiz yıl Haziran ayında ihalesi yapılan konutlar için toplam 11 milyon YTL harcama yapılacağı bildirildi.
Projeyle Halfeti’nin Argıl beldesine 100, Yukarıgöklü beldesine 90 adet tarımköy konutu inşa edilecek.
Konut, genel altyapı ve çevre düzenlemesi işini üstelenen firmaya projeyi tamamlaması için 11.7.2008 tarihine kadar süre verildiği bildirildi.
Konutlarda Konvansiyonel kalıp sisteminin kullanıldığı bildirildi.
TOKİ’nin internet sitesi (
www.toki.gov.tr) de, kurumun Tarımköy uygulamaları ile ilgili bilgiler verilirken, Halfeti’de 158 konutluk tarımköy projesinin hayata geçirildiğini belirtildi ve şu bilgiler verildi:
“Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İdare (TOKİ) bünyesinde; Köy ve kırsal alanda yaşayan insanların geçim kaynaklarının geliştirilmesi, yerel halkın iş görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve dışında pazarlanabilir nitelikte tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, değerlendirilmesi, depolanması, bozulmadan saklanması, oluşturulacak şirket veya kooperatifler aracılığı ile pazarlanması, üretim ve verimliliği geliştirici bilgi ve yüksek teknoloji yaratılmasına yönelik üreten köylüler oluşturulması ve atıl duran veya verimli kullanılamayan köy topraklarının ve kaynaklarının devletin yönlendirmesi ve kamu imkanları çerçevesinde desteklenerek işler hale getirilmesi, buna paralel sosyal yaşamlarının iyileştirilmesi ve köy mimarisinin geliştirilmesi, yöresel mimarinin korunup yenilenmesi, halkın yerinde iskanı, sağlıklı yaşanabilir konutlara kavuşturulmasına yönelik projeler oluşturularak şehire göçün önlenmesini sağlamak; kurum ve kuruluşlarının mevcut imkanlarını bir araya getirmek, iş birliğini geliştirip güçlendirmek, mevcut kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla Tarımköy Şube Müdürlüğü oluşturulmuştur.
Diğer yandan; Tarımköy projelerinde valiliklerden veya belediyelerden İdaremize iletilen kırsal yerleşim talepleri incelenmekte, projelendirilmekte, her başvuru için vaziyet planı ve kat planlarından oluşan proje albümü ve yaklaşık fiyat analizlerini içerir bilgiler talepte bulunan kuruma iletilerek, açılan bir hesapta konut satın almak isteyen vatandaşların 2.000 YTL başvuru bedellerinin tarafımızca belirlenen süre içerisinde toplanması istenmektedir.
Verilen süreler içerisinde istenilen örgütlemeyi yaparak bankada başvuru toplayan projeler için ihale süreci başlatılmaktadır. Kaynakların verimli kullanılabilmesi amacıyla her bir projede en az 100 adet tarımköy konutu ve ihtiyaç duyulan sosyal donatı yapılarının üretilmesi hedeflenmekte, talepte bulunan bölgelerin fiziksel yakınlığı tespit edildiği takdirde yetkilileri ile mutabakat sağlanarak birkaç bölgeyi kapsayan ortak bir paket halinde uygulama yapılması sağlanmaktadır.
İdaremizin sürdürmüş olduğu Tarımköy Uygulamaları ile birlikte, Mülga Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında 19 Şubat 2004 tarihinde bir işbirliği protokolü imzalanmış ve ilk etapta Ülkemizin değişik bölgelerinde 3639 konutun temeli atılıp en kısa sürede bitirilmesi amaçlanmıştır.
Ayrıca 5286 sayılı Kanunla, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapanması ile birlikte; köylerin genel altyapı (kanalizasyon, atık su, içme suyu, sulama, köy içi düzenlemeler, çevre-yol bağlantıları) ilgili il özel idareleri tarafından yapılacağı hükme bağlanmıştır.
5286 sayılı kanunla Bayındırlık ve İskan Bakanlığına geçen iskan projelerinin yürütülmesi de kamuda devamlılık esasları çerçevesinde 19 Şubat 2004 tarihli protokol kapsamında konut, sosyal donatılar ve çevre düzenlemeleri TOKİ tarafından-üstlenilmiştir. Tarımköy projelerinde uygun görüldüğü taktirde; projesinde öngörülen miktarda tarım arazisi konut talep edenlere verilebilir. Ayrıca, verilen tarım arazisini işletebilmeleri için yıllık işletme kredisi, cansız donatım kredisi ve ek gelir sağlayabilmeleri için canlı donatım kredisi olarak projesinde ön görüldüğü şekliyle5286 Sayılı Yasa gereğince Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca kullandırılabilir.” (Haber Merkezi)

Başkan Öğretmen Ankaradan Müjdeli Geldi
1/31/2008
Yukarı Göklü belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen Ankara dönüşü Yukarıgöklü sakinlerine müjdeli haberlerle döndü.
Yukarı Göklü belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen Ankara dönüşü Yukarıgöklü sakinlerine müjdeli haberlerle döndü. Konuyla ilgili bir açıklama yapan belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen, Toki tarafından 90 konut yapımının devam ettiğini en kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edileceğini söyleyen Öğretmen 150 konut yapılması için girişimlerinin devam ettiğini belirtti. Başkan Öğretmen yukarı göklü beldemize bir anaokulu yapımı sözünü aldıklarını alt yapı kanalizasyon yapılması için ilgili kurumlara müracaatlarımızı yaptık diyerek bu yıl yukarıgöklü’ye 8 bin metre kare ağaçlandırma çalışmalarımız devam etmektedir Mecliste sorunlarımıza çözüm bulmak için bizlere yardımcı olan başta Şanlıurfa milletvekilimiz sayın Ramazan Başak’a ve diğer milletvekillerimize beldemize göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dilerim dedi.Yukarı Göklü'de DTP ilçe başkanları, yöneticiler, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve gazete çalışanlari ile birlikte Gündem Gazetesi'ne destek vermek amacıyla toplam bin 500 gazete dağıttı. Dağıtım sırasında yöneticiler ve meclis üyeleri, halkın gerçek sesi ve iradesi olan gazeteye sonuna kadar sahip çıkacaklarını belirterek, duyarlılık çağırısında bulundu.


Kaymakam Avcı’dan Başkan Öğretmen’e Ziyaret
1/4/2008 8:12:53 PM
Halfeti Kaymakamı Hüseyin Avcı, Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen’i makamında ziyaret ederek Beldenin sorunları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Halfeti Kaymakamı Hüseyin Avcı, Yukarıgöklü Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen’i makamında ziyaret ederek Beldenin sorunları hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Başkan Öğretmen Halfeti İlçe Kaymakamımız Sn. Hüseyin Avcı, beldemize gelerek bizleri ziyaret etmesinden memnun olduklarını söy-
leyerek teşekkür etti. Kaymakam Hüseyin Avcı ise bizler devletin temsilcileri olarak her zaman vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Devlete karşı suç oluşturmamış vatandaşların hep yanında olduklarını her zaman kapımızın herkese açık olduğunu ülkemizin kalkınması ve refah seviyeye yükseltmek için hep beraber çalışacağız dedi. Daha sonra Kaymakam Avcı, Yukarıgöklü’de Esnafı da ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi. Görüşlerini aldığımız va-
tandaşlar ise; ilk kez bir Kaymamakamın Beldemize gelerek bizlerle ilgilenmesinden çok memnun olduklarını dile getirdiler.
kaynak : www.halfetimedya.com

Cuma, 2 Kasım 2007
Halfeti'de 5 DTP'li gözaltına alındı

URFA (02.11.2007)- Urfa’nın Halfeti İlçesi'nde DTP Halfeti İlçe Başkanı Seyit Ahmet Öcalan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

Yukarı Göklü Belde Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı askerler, kapatma cezası alan Demokrasi Gazetesi’ni dağıttığı gerekçesi ile DTP Halfeti İlçe Başkanı Seyit Ahmet Öcalan ile ilçe yöneticileri Mehmet Yalçınkaya, Mustafa Tayfun, Aydın Öcalan, Sabiha Yılmaz ve Şaban Yılmaz’ın evine baskın düzenledi. Baskın sonrası gözaltına alınan 5 kişi ifadeleri alınmak üzere Göklü Belde Jandarma
Karakolu'na götürüldü.

website
statistics
2007-05-23 16:24 ŞANLIURFA'da Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddiasını araştırmak üzere bağımsız bir heyetin İmralı’ya gönderilmemesini protesto ederek açlık grevi başlatan aralarında Öcalan'ın kuzenleri 49 yaşındaki Seyit Ahmet Öcalan ve 31 yaşındaki Mehmet Ali Öcalan'ın da bulunduğu 4 DTP'li tutuklandı.

Halfeti İlçe Jandarma Komutanlığı, ilçeye bağlı Yukarı Göklü Beldesi’nde DTP Belde binasına baskın yaptı. Yapılan aramada, terör örgütü PKK'yı öven yayın, CD, pankartlar ile Abdullah Öcalan'a ait ‘Bir Halkı Savunmak’ ve ‘Sosyalist Devrim ve Yaşam’ kitapları ele geçirildi. Olayla ilgili DTP Belde Başkanı 43 yaşındaki Müslüm Kılıç ile DTP belde eski başkanı Şaban Yılmaz ile Öcalan'ın kuzenleri Seyit Ahmet Öcalan ve Mehmet Ali Öcalan'ın da aralarında bulunduğu 18 zanlı gözaltına alındı. Öcalan'ın zehirlendiği iddiasını araştırmak üzere bağımsız bir heyetin İmralı
Adası'na gönderilmemesini protesto ederek açlık grevi de yaptığı belirlenen zanlılar ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Zanlılardan, DTP'li belde başkanı Müslüm Kılıç, Şaban Yılmaz, Seyit Ahmet Öcalan ve Mehmet Ali Öcalan tutuklanırken diğer 14 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Gülbahar Çoban, evlendikten 3 ay sonra boşanmaya kalkan kocası Ökkeş Çoban’ı vurarak öldürdü.
Berdel sonrası ardı ardına iki cinayet

Şanlıurfa'da altı ay içinde berdelin iki tarafındaki aynı aileden biri kadın biri erkek iki genç öldürüldü.

Şanlıurfa'da berdel şartıyla evlenen Arslan ailesinin iki ferdi, altı ay arayla cinayete kurban gitti. İddialara göre olay şöyle gelişti: Bozova ilçesine bağlı İncirli Köyü'nde yaşayan Fatma Ö. ile aynı köyden evli ve 4 çocuk babası Ahmet Arslan birbirlerine aşık oldu. Çifte evlenme kararı alında durumu ailelerine bildirdi. Kızın ailesi, bu evliliğe berdel şartıyla razı oldu. Buna göre kızlarına karşılık karşı taraftan da oğulları için bir kız istiyorlardı.

AMCA İLE YEĞEN
Arslan ailesi, damadın ağabeyinin kızı Emine Arslan'ı, Ö. ailesinin oğlu Bilal'e verdi. Yaklaşık 8 ay önce çifte düğün yapıldı. Düğünden sonra Ahmet Arslan, iki eşi ve 4 çocuğunu alarak Halfeti'ye taşındı. Ancak düğünden 1.5 ay sonra sonra Emine Arslan (14), evindetabancayla vurulmuş halde bulundu. Olayla ilgili soruşturma sürerken; 3 Mayıs'ta Fatma Ö.'nün kocası Ahmet Arslan, Yukarı Göklü Beldesi'nde 4 kişinin silahlı saldırısı sonucu öldü

DEVLET KORUMAYA ALDI
Cinayetlerden Fatma Ö.'nün ailesini sorumlu tutan Arslan Ailesi, savcılığa başvurdu. Savcılık, ailesi tarafından töre cinayetine kurban gitme ihtimali üzerine 7 aylık hamile Fatma Ö.'nün korumaya alınmasına karar verdi. Halfeti Kaymakamlığı da Fatma Ö.'yü Şanlıurfa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim etti. Ahmet Arslan'ın ağabeyi ve Emine'nin ise babası olan Ramazan Arslan ise, "Aramızdaki husumete son vermek için kızımı kardeşimin yerine berdel olarak verdim, kızımı da öldürdüler. Kardeşimi de öldürdüler. Kendi kızlarını da beni de öldürmek istiyorlar" dedi.

Mehmet YILDIRIM / ŞANLIURFA (MERKEZ)Sel, piknikte vurdu

Şanlıurfa'nın Gözeli Köyü'nde, piknik yapmak için Fırat Nehri kenarına giden vatandaşlar, aniden bastıran yağmurla oluşan sele kapıldı. Faciada 8 kişi öldü 10 kişi ise kayboldu.

Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'ne bağlı Gözeli Köyü'nde bir dere yatağında piknik yaparken aniden bastıran yağmur ve dolu sonucu meydana gelen selde 8 kişi öldü, 10 kişi kayboldu. 1 kişi son anda azgın sularda boğulmaktan kurtarılırken, Fırat Nehri'ne sürüklenen 10 kişinin aranması sürüyor.

Almanya'nın Frankfurt Kenti'nde çalışan Ahmet Okatan ile Fransa'nın Paris Kenti'nde çalışan Mikail Yılmaz, tatil için geldikleri memleketleri Halfeti İlçesi'ne bağlı Yukarıgöklü Köyü'nden, piknik yapmak için yakınlarıyla birlikte 12 kilometre uzaktaki Gözeli Köyü'ne geldiler. 63 LC 556 plakalı otomobil ve OA N 891 plakalı cipi, Fırat Nehri'ne 30 metre mesafedeki bir köprünün yanına bırakan aileler, buradan 1.5 kilometre uzaklıktaki Değirmendere Mevkii'ne giderek, içinden cılız bir su akan dere yatağında piknik yapmaya başladılar.

DERE YATAĞINA SIĞININCA

Çevredeki köylerin havzası olan bölgede, 2 aile ve yakınları toplam 18 kişi neşe içinde piknik yaparken, önceki gün saat 18.00 sıralarında aniden dolu ve yağmur bastırdı. Bunun üzerine piknikçiler dere yatağında kuytu bir yere sığınarak korunmaya çalıştılar. Ancak aşırı yağışlar sonucu, Değirmendere yatağı çevreden gelen sularla hızla yükseldi. Bir anda yüksekliği yaklaşık 3 metreye ulaşan sel suları, burada piknik yapanları Fırat Nehri'ne kadar sürükledi.

Acı olayın öğrenilmesinden sonra köylülerin kayıklarla Fırat Nehri'nde yaptıkları aramalarda Ahmet Okatan, eşi Selda Okatan, Mikail Yılmaz, Özlem Yılmaz, Aynur Yılmaz, Sabiha Gökçek, Savaş Şen ile Gözeli Köyü'nde tarlada çalışan muhtar Cumali Göçmen'in annesi Münevver Göçmen'in cesetlerini buldular. 2 araç da selin etkisiyle kum ve çamura gömüldü.

MUCİZE KURTULUŞ

Sel sularına kapılarak kaybolan Mihriban Okatan, Fatma Okatan, Halit Gökçek, İbrahim Yiğit, Fikriye Yılmaz, Haydar Yılmaz, Atilla Yılmaz, Hülya Engin, Adile Engin ve Dilek Öztürk'ün bulunması için Fırat Nehri'nde arama çalışmaları devam ediyor.

Sel sırasında bir ağaca tırmanan 11 yaşındaki Ali Gökçek, faciadan mucize eseri kurtuldu. Büyük bir gürültüyle gelen sel sularını görür görmez bir ağaca tırmandığını anlatan Ali Gökçek, azgın suların ailesini ve birlikte piknik yaptıkları insanları bir anda yutup, Fırat Nehri'ne sürüklendiğini söyledi.

Evlada gözyaşı

Fırat Nehri'nden çıkarılan 16 yaşındaki Sabiha Gökçek'in cesedinin başında babası İbrahim Gökçek gözyaşı döktü. İbrahim Gökçek, yakınları tarafından güçlükle teskin edildi.

Kayıplara ağıt

Piknik yaparken sel sularına kapılan 8 kişinin ölmesi 10 kişinin de kaybolması Gözeli Köyü'nü yasa boğdu. Kadınlar ölen yakınları için gözyaşı döküp ağıtlar yaktılar.

Sandalla ceset arama

Aniden başlayan sağanağın ardından oluşan selin sürüklediği vatandaşların bir bölümünün cesetleri, Fırat Nehri'nde bulundu. Fırat Nehri'nde sandallarla arama yapan köylüler, buldukları cesetleri kıyıya çıkardılar.

Vali, olay yerinde

Sel faciasının ardından vatandaşlar, kayıpları bulmak için Fırat Nehri kıyısında uzun süre arama yaptılar. Köylüler, kayıp vatandaşları bulma ümidiyle sabaha kadar nehir kıyısında beklediler. Acı olayı öğrenir öğrenmez Gözeli Köyü'ne gelen Şanlıurfa Valisi Şahabettin Harput, köylülerle görüştü. Faciada annesini kaybeden Muhtar Cuma Göçmen, Harput'a dertlendı.


Sel Halfeti’de de can aldı

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Yukarı Göklü beldesinde dün gece başlayan sağanak yağışın sele dönüşmesi sonucu 245 ev ve işyerinin hasar gördüğü bildirildi. Sel sularına kapılan 1 kadın öldü.
Dün akşam saat 18.00 sıralarında başlayan ve giderek şiddetini artıran sağanak yağışın sele dönüşmesi sonucu, 200 dolayında ev, 45 dolayında işyeri sulardan zarar görürken, çevre köylerdeki bazı evlerin ve ekili alanların da hasar gördüğü öğrenildi.
Bu arada Yukarı Göklü beldesinde oturan Fidan Mavigök (75) belde dışındaki tarlasının yakınlarında sel sularına kapılarak boğuldu. Fidan Mavigök’ün cesedinin bulunduğu bildirildi.
Öte yandan Vali Muzaffer Dilek, Yukarı Göklü beldesine giderek Halfeti Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları’ndan bilgi aldı. Vali Dilek, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, özellikle hububat ekili alanların zarar gördüğünü söyledi.

kaynak : www.hurriyet.com .tr